هواپیمایی ایران ایر

 

شرکت ایران ایر (هما)


ایران ایر شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران با نام رسمی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران است که در ایران از ابتدای تأسیس با نام هُما (هواپیمایی ملی ایران) شناخته می‌شود. ایران‌ایر که یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در خاورمیانه است هم‌اکنون به بیش از ۴۰ مقصد داخلی و بین‌المللی پرواز انجام می‌دهد. دفتر مرکزی ایران‌ایر در فرودگاه مهرآباد تهران قرار دارد و پایگاه اصلی پروازی این شرکت که بیشتر پروازهای ایران‌ایر از مبدأ یا به مقصد آن انجام می‌شود برای پروازهای داخلی فرودگاه مهرآباد و برای پروازهای خارجی فرودگاه امام خمینی تهران است. بر اساس آمار، ایران ایر سالیانه بیش از ۶ میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کند.

 
 

تایپ های پروازی شرکت ایران ایر

 

پیدایش ایران ایر


در روز ۵ اسفند سال ۱۳۴۰، دو شرکت ایرانیان ایرویز و پرشین ایرسرویس در یکدیگر ادغام شدند و شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما)، با نام بین‌المللی ایران ایر (IRAN AIR) تأسیس گردید. این شرکت، ملی اعلام شد و تمام امکانات و پرسنل دو شرکت مذکور را در اختیار گرفت و از فروردین ماه سال ۱۳۴۱ فعالیت‌های خود را آغاز کرد.
هما پروازهای خود را با بهره‌گیری از هواپیماهای داگلاس دی سی ۳، داگلاس دی‌سی-۶، ویکرز ویسکونت و آورویورک آغاز نمود و در سال ۱۳۴۲ به عضویت کامل یاتا درآمد.اولین پرواز هما با هواپیماهای جت در سال ۱۳۴۴ با استفاده از یک فروند بوئینگ ۷۲۷–۱۰۰ در مسیر تهران-بیروت انجام شد. پس از آن شرکت تصمیم به تبدیل تمام ناوگان خود به هواپیماهای جت گرفت. با شروع دهه ۱۳۵۰ عصر طلایی هما نیز آغاز گشت. در سال ۱۳۵۰ تعدادی بوئینگ 100-737 و در سال ۱۳۵۳ تعدادی بوئینگ 100-727 وارد ناوگان شرکت شد. همچنین تحویل هواپیماهای گران‌قیمت بوئینگ ۷۴۷ از نوع ۱۰۰ و ۲۰۰ و اس پی از سال ۱۳۵۴ آغاز گشت. در میانه دهه هفتاد میلادی، هما پروازهای بدون توقف بسیاری را به‌طور روزانه به قارهٔ اروپا انجام می‌داد، در این دوره، هواپیمایی ملی ایران تنها در مسیر تهران-لندن بیش از سی پرواز هفتگی انجام می‌داد. خط هوایی تهران به فرودگاه جان اف کندی نیویورک در سال ۱۳۵۴ با بهره‌گیری از بوئینگ 707 و با یک توقف در فرودگاه هیثرو لندن آغاز شد. با خرید بوئینگ‌های B747-SP ، هما این هواپیماهای دوربرد را در مسیر تهران-نیویورک به کار گرفت و به این ترتیب طولانی‌ترین خط هوایی بدون توقف جهان را راه‌اندازی کرد.

کارگوی ایران ایرکارگوی ایران ایر که در حال حاضر تنها شرکت زیرمجموعهٔ ایران ایر محسوب می‌شود با ناوگانی متشکل از سه فروند هواپیما وظیفه حمل و نقل بار را برای هُما بر عهده دارد. از میان سه فروند هواپیمای ناوگان این شرکت که همگی فرسوده و دارای عمر بالایی هستند هم‌اکنون تنها یک فروند بوئینگ B747-200F فعال و عملیاتی است.

 
 

لیست پروازهای شرکت ایران ایر از فرودگاه امام خمینی به شهرهای مختلف جهان


کد فرودگاه/شهر اسم شهر مسیر کد کشور
FRA فرانکفورت IKA-FRA DE
LHR/LON لندن IKA-LHR GB
MXP/MIL میلان IKA-MXP IT
VIE وین IKA-VIE AT
CDG/PAR پاریس IKA-CDG FR
IST استانبول IKA-IST TR
ESB/ANK آنکارا IKA-ESB TR
AMS آمستردام IKA-FRA-BRU NL
HAM هامبورگ IKA-HAM DE
CGN کلن IKA-CGN DE
BER برلین IKA-FRA-BER DE
LEJ لایپزیگ IKA-FRA-LEJ DE
BRU بروسل IKA-FRA-BRU DE
HAJ هانوفر IKA-FRA-HAJ DE
DUS دوسلدروف IKA-FRA-DUS DE
STR اشتوتگارت IKA-FRA-STR DE
MUC مونیخ IKA-FRA-MUC DE
NUE نورمبرگ IKA-FRA-NUE DE
DRS درسدن IKA-FRA-DRS DE
MAN منچستر IKA-LHR-MAN GB
BHX بریمینگهام IKA-LHR-NHX GB
LBA لیدز IKA-LHR-LBA GB
KHI کاراچی IKA-KHI PK
BOM بمبئی IKA-BOM IN
BEY بیروت IKA-BEY LB
FCO/ROM رم IKA-FCO IT
DXB دبی IKA-DXB AE
 
Share This