مدارک فریت بار

 

مدارک لازم برای فریت بار

در باربری هوایی ، برای ارسال انواع کالا، چه بصورت فریت بار مسافری و چه بصورت بار تجاری و صادراتی ، مدارک مختلفی مورد نیاز است . این مدارک ممکن است در شرایط مختلف ، متفاوت باشند. مثلا مدارک مورد نیاز در فریت بار هوایی ، ممکن است با مدارک مورد نیاز در فریت بار زمینی متفاوت باشند. و یا مدارکی که برای فریت میوه جات مورد نیاز است ، با مدارکی که جهت فریت و ارسال فرش مورد نیاز است، متفاوت باشند. در این صفحه ، سعی داریم به بررسی انواع مدارک مورد نیاز برای انواع فریت بار بپردازیم.مدارک لازم برای فریت بار مسافری

مدارکی که برای فریت بار مسافری مورد نیاز است بدین شرح میباشد :

1- پاسپورت و کارت ملی مسافر

برای اخذ جواز گمرکی جهت خروج کالای مسافری به خارج از کشور ، نیاز است تا مسافری که قصد مسافرت و ارسال لوازم منزل خود را دارد، پاسپورت خود را در روز تحویل و پذیرش بار ، به گمرک فرودگاه ارائه دهد. بغیر از پاسپورت ممکن است کارت ملی هم مورد نیاز باشد . پس کارت ملی خود را هم بهمراه داشته باشید.

2- بلیط مسافر

نیاز است که همراه پاسپورت ، بلیط مسافر نیز ، به گمرک فرودگاه ارائه شود. ارائه ی پاسپورت و بلیط، به شما این امکان را میدهد تا از گمرک ، مجوز خروج بار مسافری خود را اخذ نمایید. بازرسین گمرک ، بلیط را با پاسپورت مسافر تطبیق داده و احراز هویت مینمایند.

3- پته گمرکی جهت فریت بار

با ارائه ی بلیط و پاسپورت مسافر ، گمرک فرودگاه وی را احراز هویت نموده و به او مجوزی برای ارسال بار مسافری ارائه میدهد. در این جواز فریت مسافری ، که به آن " پته ی گمرکی" هم گفته میشود ، هویت مسافر بهمراه میزان و نوع بار مشخص شده و در کنار آن ، مشخص میشود که این پته ، مجوز خروج بار مسافری به چه کشوری میباشد. اینک مسافر میتواند با در دست داشتن این جواز گمرکی ، در شرکتهای هوایی و حمل و نقل بار ، اقدام به صدور بارنامه و ارسال بار خود نماید.

4- بارنامه ی ارسال بار

در این مرحله ، مسافر میتواند به شرکت های حمل هوایی بار ، یا همان شرکتهای فریت بار مسافری مراجعه نماید ، و با ارائه ی پته ی گمرکی، اقدام به پذیرش و صدور بارنامه جهت فریت بار خود نماید. از آنجایی که شرکتهای هوایی داخلی و خارجی برای صدور بارنامه ، در همه جا دارای دفاتر و امکانات نیستند ، لذا با شرکتهای فریت بار قرارداد کاری میبندند تا تمامی مراحل فریت بار - از پذیرش گرفته تا صدور بارنامه - توسط این شرکتها صورت گیرد. لذا مسافرین محترم میتوانند با تماس با یکی از این شرکتهای فریت بار ، مانند "شرکت آریان آسمان"اقدام به صدور انواع بارنامه با هر ایرلاین داخلی و یا خارجی نموده ، و بار خود را به کشورهای مختلف خارجی ارسال نمایند.


5- پکینگ لیست (فهرست لوازم)

تهیه و ارائه ی لیست لوازم ارسالی یا همان پکینگ لیست (packing list) جزو ملزومات فریت مسافری نیست ؛ اما بسیاری از شرکتهای حمل جهت ارسال بار مسافری، و همچنین برخی از کشورهای مقصد جهت ترخیص کالای شما ، آنرا جزو ملزومات میدانند. لذا بهتر است لیستی از اشیا و لوازم و وسایل خود تهیه نمایید ، و مشخص کنید که در هر بسته دقیقا چه لوازمی را گنجانده اید . این کار باعث میشود در مواقع بازرسی - هم در گمرک داخل کشور و هم در گمرک مقصد - بسته بندی بار شما مشخص بوده و بسته های بیشتری گشوده نشوند. 
 

مدارک لازم برای فریت بار تجاری

مدارکی که برای فریت بار تجاری و صادرات کالا مورد نیاز است بدین شرح میباشد :

1- اصل و کپی کارت بازرگانی

برای ارسال بار بصورت تجاری یا اصطلاحا «فریت بار تجاری» که در واقع همان صادرات بار محسوب میشود ، داشتن کارت بازرگانی الزامی میباشد. اما برای اشخاص حقیقی و یا حقوقی ، و همچنین شرکتهایی که فاقد کارت بازرگانی هستند ، شرکت آریان آسمان ماردین ، ‌با ارائه ی کارت بازرگانی خود، امر صادرات کالا را به انجام میرساند. نمونه ای از این کارت بازرگانی هوشمند را در تصویر زیر میبینید.

2- مجوز صادرات برای کالاهای مجاز از گمرک

با ارائه ی کارت شناسایی و پر کردن فرم درخواست صدور بار و لیست عدل بندی یا پکینگ لیست به گمرک ، شما میتوانید پروانه یا مجوز صادراتی بار تجاری خود را دریافت نمایید.

3- ارائه گواهی بهداشت (در صورت لزوم)

برای کالاهای خاصی مانند میوه و سبزیجات ، ارائه ی گواهی بهداشت نیز الزامی میباشد. البته این گواهینامه صرفا برای مقاصدی الزامیست که در آن شما برای ترخیص بار خود ، ملزم به ارائه ی آن میباشید. چنانچه نیاز باشد از محموله ی شما نمونه برداری میشود . سپس گواهي بهداشت شما ، توسط اداره نظارت بر مواد غذايي و بهداشتي مربوطه صادر میگردد.

4- ارائه گواهی استاندارد ( در صورت لزوم)

حسب مورد ، برای اقلامی از صادرات که رعایت استانداردهای اجباری اعلام شده در مورد آنها الزامی می باشد ، گرفتن گواهی استاندارد الزامی میباشد.

5- تنظیم صورت عدلبندی یا پکینگ لیست

همانطور که در بالا برای مدارک فریت بار مسافری گفته شد ، در زمانیکه کالای شما بیش از یک نوع و متنوع میباشد ، ارائه ی یک فهرست از انواع و میزان کالاها در یک برگه بنام لیست عدل بندی یا پکینگ لیست ،‌الزامی میباشد.

6- سایر اسناد

در موارد خاص برای مموله های خاص و یا در مورد صادرات به کشورهایی که قوانین خاص گمرکی دارند ،‌ممکن است نیاز به اخذ یا ارائه ی مدارک دیگری نیز باشد . در زمان تماس با همکاران ما در قسمت صادرات بار ، مشاورین ما مشاوره ی کاملی جهت ارسال بار تجاری شما به مقصد مورد نظرتان ،‌خدمت شما ارائه میدهند.

 
Share This