راهنمای حمل هوایی تابوت و جنازه به ایران

1قانون ثبت احوال ، ماده بیست و دوم:
قانون ثبت احوال ، ماده بیست و دوم: " وفات هرکس اعم از ایرانی یا خارجی و همچنین ولادت طفلی که مرده به دنیا آمده یا بلافاصله پس از ولادت بمیرد باید به مامور یا نماینده ثبت احوال اعلام شود. وفات ایرانیان در خارج از کشور به ماموران کنسولی محل اقامت یا به نزدیکترین ماموران کنسولی ایران یا به سازمان ثبت احوال کشور اعلام می شود وفات ایرانیان و خارجیان ساکن کشور را ماموران و نمایندگان ثبت احوال و وفات ایرانیان در خارج از کشور را بر حسب محل اعلام ماموران کنسولی ایران یا ماموران و یا نمایندگان ثبت احوال ثبت می کنند. وفات باید در سند ثبت وفات و همچنین در دفتر ثبت کل وقایع در صفحات مربوط به در گذشته و پدر و مادر او و شناسنامه متوفی ثبت و امضاء و مهر گردد. وفات خارجیان پس از ثبت به شهربانی محل اعلام می شود و یک نسخه گواهی به سازمان ثبت احوال کشور فرستاده خواهد شد که به وزارت امور خارجه ارسال گردد ( اصلاحی 18/10/63 ).
تبصره – گواهی وفات به هر شخصی که درخواست کند تسلیم می گردد. "
به استناد متن فوق از قانون ثبت احوال، بستگان متوفی با در دست داشتن مدارک لازم ،(مدارک گواهی فوت) می توانند اعلام فوت متوفی را به نزدیکترین نمایندگی جمهوری اسلامی اعلام و ثبت نمایند . ثبت فوت در نمایندگیها و حمل جنازه دو مقوله جدا از هم ولیکن مرتبط به یکدیگر میباشند. جهت آگاهی هموطنان عزیز در خصوص چگونگی ثبت فوت و حمل جنازه نکات مهم به شرح زیر بیان میگردد :
الف) در صورت حضور بستگان متوفی در محل فوت و ارایه مدارک ، نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران میبایست جهت صدور مدارک لازم برای ثبت و ارسال جنازه به ایران سریعا اقدام نمایند. مدارک و اقدامات ذیل جهت انتقال جسد به ایران لازم میباشد:
مدارک شناسایی:
• کپی و اصل تمام صفحات مدارک شناسایی در خواست کننده انتقال جسد
• اصل شناسنامه متوفی و همسر
• اصل گذر نامه ایرانی متوفی
• کارت شناسایی ملی متوفی
مدارک محلی اعلام فوت و مراحل اخذ مجوز های محلی جهت انتقال جسد به ایران :
• اصل گواهی فوت ، صادره از بیمارستان همراه با دلیل فوت
• اصل گواهی فوت در کشور مبداء صادره از مقامات قضایی و یا اداری با ذکر دلیل فوت
• در صورت نیازاصل گواهی پزشکی قانونی و گزارش پلیس محلی در تایید آن جهت اتباع ایرانی که بطور غیر طبیعی فوت نموده اند
• گواهی بهداشت جسد مبنی بر عاری بودن از امراض مسری و یا واگیردار (در صورت وجود امراضی نظیر ایدز و یا هپاتیت نیاز به استعلام و درخواست مجوز لازم حمل از ایران میباشد.)
.در صورت درخواست نمایندگی جمهوری اسلامی ، همراهان متوفی ملزم به ترجمه مدارک فوق میباشند
در عین حال شما میبایست مبتنی بر قانون کشوری که در آن زندگی میکنید جهت تهیه تابوت مناسب برای حمل هوایی ، مومیایی خفیف جنازه متوفی جهت آماده سازی آن برای حمل هوایی و همچنین دریافت اجازه نامه های حمل هوایی جسد ازمقامات محلی ، اقدام نمایید. نحوه اجرای این مرحله در هر کشور متفاوت میباشد ، که معمولا با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید اطلاعات مفیدی در این زمینه دریافت کنید.
مدارک تکمیلی در سفارت خانه و یا نمایندگی جمهوری اسلامی و ارایه مدارک فوق الذکر:
• فرم تکمیل شده برای ثبت فوت در نمایندگی ها و سفارت های جمهوری اسلامی در کشور مبدا
• ارایه تمامی مدارک شناسایی ذکر شده به پرسنل نمایندگی جمهوری اسلامی ایران
• ارایه تمامی مدارک ذکر شده محلی مربوط به گواهی فوت متوفی
• ارایه مجوز از سوی مقامات محلی ذی ربط جهت حمل جنازه متوفی به ایران
در این مرحله همراهان و بستگان متوفی میبایست نسبت به استعلام نرخ جهت انجام امور گمرکی، فرودگاهی و همچنین حمل جنازه متوفی اقدام نمایند و نسبت به حمل جنازه متوفی به فرودگاه اقدام نمایند. در تمامی مراحل یک نسخه از تمامی مدارک چه بصورت اسکن شده و یا کپی ، بهمراه داشته باشید.
شرکت خدمات بار هوایی آریان آسمان آمادگی خود را جهت حمل جسد متوفی در خارج از ایران پس از آماده بودن کلیه مدارک ذکر شده در قسمت فوق را اعلام میدارد . در صورت تصمیم شما به واگذاری امر حمل تابوت متوفی به ایران ، این شرکت میتواند شما را در این لحظات حساس یاری نماید. همچنین بستگان متوفی قادر به پرداخت هزینه حمل در ایران و بصورت ریالی میباشند. مشاوره شما میتواند در همین لحظه و بصورت آنلاین با پرسنل این شرکت صورت بگیرد. با ما تماس بگیرید.
پس از صدور بارنامه می بایست یک نسخه از آن به نمایندگی جمهوری اسلامی ، جهت تکمیل مدارک برده شود. بعد از تایید کلیه مدارک و بارنامه صادره ، گذرنامه و کارت ملی متوفی باطل و سوراخ شده و با سایر مدارک و مجوزهای نمایندگی جمهوری اسلامی، به شما عودت داده میشود. شما میبایست این مدارک را به نماینده این شرکت جهت الصاق به مدارک بار، تحول دهید.
جنازه متوفی در اسرع وقت و طبق رزرو اعلامی از سوی پرسنل این شرکت به ایران ارسال خواهد شد.
ب) در صورت عدم حضور بستگان متوفی در محل فوت، نمایندگی جمهوری اسلامی ایران میبایست از طریق اعلام به اداره سجلات و احوال شخصیه وزارت امور خارجه ، در صدد یافتن بستگان متوفی از طریق مراجع ذیصلاح در ایران بر آید.
چنانچه متوفی بدون حضور بستگان و همراهان در کشوری خارج از ایران میباشد ، شما میتوانید با تماس با شرکت آریان آسمان مراحل ارسال هوایی جنازه متوفی در اسرع وقت و با قیمتی مناسب را به ما بسپارید. کلیه مراحل اداری و تنظیم مدارک ارسال بوسیله پرسنل مجرب ما و بدون نیاز به حضور شما انجام خواهد شد.
جهت اخذ نرخ حمل هوایی با ما تماس بگیرید.

30 سوال برای مقاله " راهنمای حمل هوایی تابوت و جنازه به ایران "

 1. Abbas گفت:

  آیا ارسال جنازه متوفی از لس آنجلس به ایران بصورت مستقیم انجام میشود؟در صورت عدم ارسال مستقیم روش کار به چه صورت است؟

  1. admin گفت:

   سلام. ارسال جنازه متوفی از آمریکا به ایران به صورت مستقیم انجام نمیشود. باید از طریق سفارت سوییس در کشور امریکا اقدام گردد. پس از انجام تشریفات میتوان تابوت را بارنامه و بصورت هوایی به ایران ارسال نمود.

  2. نوشین پرورش گفت:

   سلام
   لطفا مرابرای انتقا ل جسدفرزندم به ایران از لوس انجلس راهنمایی بفرمایید.

   1. admin گفت:

    سلام به شما تسلیت عرض مینماییم.
    متاسفانه بجهت شرایط ویروس کرونا، سختگیریهای جدیدی برای حمل جسد به ایران اعمال شده است. شما میبایست با سفارتخانه سوییس در امریکا هماهنگ نموده و سپس با دفتر یکی از ایرلاین هایی که به ایران پرواز دارند (مثلا هواپیمایی امارت) هماهنگ کنید. فعلا فقط از این طریق میتوانید این کار را انجام دهید.

    1. علیرضا گفت:

     سلام،برادر بنده در استرالیا فوت کردن .میخوام ببینم هزینه و نحوه ارسال‌شده به چه صورته.ممنون میشم من و کمک کنید

     1. admin گفت:

      سلام. در شرایط کنونی فقط میتوانید از طریق سفارت و هواپیمایی قطر یا امارات اقدام کنید.

  3. حمید رضا نوری گفت:

   سلام. پسر عموی من در کوبا بر اثر کرونا فوت شده. آیا میتوانیم به ایران بیاریمش. هزینه ش تقریبا چقدر میشود. لطفا بنده را راهنمایی کنید و خانواده ای را از نگرانی دربیاورید

   1. admin گفت:

    سلام دوست گرامی. به شما تسلیت عرض مینماییم. برای انتقال جسد متوفی در حال حاضر تنها میشود از طریق کنسول‌گری و سفارتخانه ها در کشورها اقدام نمود.

  4. نیلوفر گفت:

   سلام من سوالی از خدممتون داشتم برای انتقال جسد از مونترال کانادا به تهران چقدر هزینه باید کرد؟

   1. admin گفت:

    سلام. در حال حاضر بعلت شرایط خاص کرونا انتقال جنازه منوط به هماهنگی ها در سفارتخانه های کشورها میباشد.

 2. عبدالله یوسفی گفت:

  سلام یکی از بستگان ما در کشور نروژ فوت شده حال میخواهیم جنازه را از نروژ به
  ایرا ن بیاوریم
  عاجزانه از شما عزیزان خواهشمندیم که ما را یاری و راهنمایی بفرمایید …

  1. admin گفت:

   سلام .
   با عرض تسلیت خدمت شما .
   متاسفانه در حال حاظر به علت شیوع ویروس کرونا امکان حمل جنازه از نروژ به ایران وجود ندارد .
   لطفا با سفارت ایران در نروژ هماهنگ کنید.

 3. سارا گفت:

  سلام یکی از بستگان ما در ونکوور کانادا در بیمارستان به علت سکته مغزی فوت کردن،ایا امکان ارسال جنازه به ایران هست؟

  1. admin گفت:

   سلام. عرض تسلیت خدمت شما. متاسفانه شرکت های فورواردی در ایام کرونا قادر به حمل جنازه نیستند. شما فقط میتوانید از طریق سفارت کانادا اقدام کرده و مستقیما با هواپیمایی همانجا هماهنگ کنید تا اگر چین سرویسی را ارائه میدهند برای شما انجام دهند.

  2. عبداله سالمی گفت:

   سلام
   متوفایی در کشور ترکیه است برای اوردن جسد چه اقدامی بکنیم ممنون میشم راهنمایی فرمایید

   1. admin گفت:

    سلام. فعلا در شرایط ویروس کرونا فقط میتوانید در ترکیه با سفارت ایران هماهنگ کرده و کارهای گمرکی آن را از همان طریق انجام دهید. سپس با هماهنگی با دفتر هواپیمایی ترکیش اقدام به حمل جنازه از ترکیه به ایران نمایید.

    1. معصومه حسینی گفت:

     سلام مادرم در استرالیا فوت شده در وافغانی هستیم اوخواهرم در ایران اقامت دارد به دلیل سرطان آیا می‌شود جنازه را به ایران انتقال داد

     1. admin گفت:

      سلام. فعلا بدلیل شرایط کرونا فقط میتوانید از طریق سفارتخانه در استرالیا اقدام نمایید.

  3. سعید سلیمی گفت:

   سلام من مادرم در سوئد فوت شدن میخواستم بیارم ایران البته خودم اتباع افغانستان هستم میخواستم شرایطش بفهمم و راهنمایی بشوم

   1. admin گفت:

    سلام. میبایست ابتدا از طریق سفارت در سوئد اقدام نمایید.

 4. رامین گفت:

  سلام یکی از بستگان ما در منچستر فوت کردن ایا امکان ارسال جنازه به ایران هست

  1. admin گفت:

   سلام خدمت شما. متاسفانه در ایا کرونا، شرکتهای فورواردی قادر به حمل جنازه به ایران نیستند. شما میبایست از طریق خود سفارت انگلستان اقدام نموده و با یکی از ایرلاینهایی که از آنجا به ایران پرواز دارند هماهنگ نمایید.

 5. قیصر گفت:

  سلام علیکم
  یکی از آشنایان ما حین عمل کمر متاسفانه در بیمارستان تهران فوت شد و میخواستم جسد را به کشور عراق منتقل کنم عاجزانه از شما تقاضا میکنم در این زمینه راهنمایی های لازم رو ابلاغ بفرمایید
  باتشکر

  1. admin گفت:

   سلام. همکارانم با شما تاس میگیرند.

   1. فرزاد گفت:

    سلام
    برای حمل جنازه برادرم از بیرمینگهام انگلستان آیا با توجه به شرایط کرونا امکانی هست..؟

    1. admin گفت:

     سلام. بایست از سفارت اقدام نمایید. این تنها راه در ایام کروناست.

 6. مرتضی فرید گفت:

  سلام ما اختلاف خانوادگی داریم عمویم در ترکیه فوت کرده وخانوادهاش در ترکیه هسند دخترش ۲۰سال دارد ولی مادر بزرگم با برادرانش می خواهد جسد را به ایران بیاورند ولی زنش با دخترش می گن در ترکیه دفن شود

  1. admin گفت:

   سلام. فعلا در شرایط ویروس کرونا فقط میتوانید در ترکیه با سفارت ایران هماهنگ کرده و کارهای گمرکی آن را از همان طریق انجام دهید. سپس با هماهنگی با دفتر هواپیمایی ترکیش اقدام به حمل جنازه از ترکیه به ایران نمایید.

 7. نادر گفت:

  با درود

  انگلستان هستم.

  اگه مملکت آزاد شد با پای خودم بر میگردم

  اگه نشد وصیت کردم جسدم بسوزه خاکسترش رو بریزن رو قبر پدر و مادرم تهران و بدنم بشه بخشی از ذرات خاک وطن. واسه بردن خاکستر اجازه ای لازمه؟؟

  1. سلام گفت:

   بگو بریزن تو قوطی بگن تخم گشنیز و تخم شنبلیله‌ست میزارن بیارنت

لطفا سوال خود را در این قسمت بپرسید:

Share This