راهنمای فریت بار مسافری

چگونه بار خود را (لوازم شخصی و وسایل منزل) به خارج از کشور ارسال کنیم ؟


مسافران و دانشجویان و مهاجران به کشورهایی همچون استرالیا ، آمریکا ، کانادا ، انگلستان ، آلمان و سوئد و سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی و آسیایی نیاز مبرمی به این دارند که لوازم شخصی و وسایل منزل خود را هم به مقصد خود ارسال کنند و این یکی از مهمترین دغدغه های آنهاست که این لوازم سالم و با بهترین کیفیت برای آنها ارسال شود.
در این قسمت قصد داریم تا شما را با اطلاعاتی که برای ارسال بار خود به خارج از کشور دارید بیشتر آشنا کنیم تا این کار را با آگاهی بیشتر انجام دهید.


یافتن یک آژانس بین المللی حمل بار

اولین کاری که میبایست انجام دهید اینست که یک آژانس حمل و نقل بین المللی بار پیدا کنید که مورد اطمینان و اعتماد باشد تا با خیالی آسوده بتوانید لوازم خود را تحویل آن داده تا وسایل منزل شما با بهترین قیمت و بهترین کیفیت ، سالم و در کمترین زمان در مقصد تحویل شما شود.

شرکت آریان آسمان اولین و تنها آژانس بار هوایی عضو یاتا و WWPC در ایرانست که با سالها تجربه در زمینه ی ارسال بار بصورت هوایی و زمینی و دریایی به تمام نقاط جهان ، قادر است تا شما را با کادر مجرب و متخصص خود ، در تمامی مراحل ارسال بارتان از درب منزلتان در مبدا تا درب منزل در مقصد یاری دهد. تیم مجرب آریان آسمان با شبکه ی قوی صادرات و واردات و ارسال بار مسافری (فریت) در سرتاسر جهان ، با عضویت در اتحادیه ی جهانی یاتا ، یکی از معتبر ترین و معتمد ترین شرکتهاییست که در ایران میتوانید روی آن کاملا حساب کنید.


انواع ارسال بار( فریت بار ) به کشورهای خارجی

شما میتوانید از سه طریق بار خود را فریت کنید:

1- فریت بار هوایی
2- فریت بار زمینی
3- فریت بار دریایی


فریت بار چیست ؟

فریت بار در اصطلاح به ارسال بار میگویند. ارسال محموله های شما ( لوازم شخصی ، لوازم مهاجرین و مسافرین ، لوازم دانشجویی ، لوازم و وسایل منزل و ... ) چه از طریق هوایی ( با هواپیما ) و چه از طریق زمینی و چه دریایی ( با کشتی ) به خارج از کشور را اصطلاحا فریت بار میگویند. فریت کردن بار برای کشورهای خارجی ، چون مستلزم مراحل گمرکی میباشد کمی پیچیده تر از ارسال بارهای داخلی در شهرهای کشور میباشد. ما شما را یاری میدهیم تا قدم به قدم با مراحل فریت کردن بار مسافری آشنا شوید.


آیا برای فریت کردن بار الزاما نیاز به حضور شخص مسافر می باشد؟

برای ارسال بار به صورت فریت مسافری ، حضور مسافر و در صورت عدم امکان حضور وی حضور یکی از اقوام درجه 1 مسافر به همراه مدارک شناسایی و تصویری از بلیط و پاسپورت شخص مسافر الزامی می باشد. اما اگر مسافر زمان اندکی تا پرواز داشته باشد و یا به دلایلی نتواند خود در محل گمرک ترمینال بار فرودگاه حاضر شود ، شرکت آریان آسمان میتواند با اخذ تعهدنامه معتبر و کپی مدارک شناسایی مسافر ، تشریفات گمرکی و ارسال بار فریت را به نیابت از ایشان انجام دهد.


ارسال بارهای غیرتجاری و کالاهای نمایشگاهی و هنری به خارج از کشور

برای ارسال بارهای غیر تجاری مانند نمونه های کالاهایی که برای بازاریابی به کشورهای خارجی ارسال میشوند ، و یا کالاهای نمایشگاهی و صنایع هنری و دستی که بصورت نمونه به کشورهای خارجی مانند کانادا ، فرانسه ، آمریکا ، استرالیا ، انگلستان ، ترکیه ، امارات ، مالزی ، عراق ، چین ، آلمان و دیگر کشورهای اروپایی ، آسیایی و آمریکایی ، شرکت آریان آسمان میتواند با کارت بازرگانی خود ، کالای غیر تجاری شما را به هر نقطه از جهان که تمایل شماست بصورت هوایی و زمینی و دریایی ارسال و حمل نماید. کافیست با ما تماس بگیرید.


چه زمانی می توان برای ارسال بار (فریت) اقدام نمود؟

پذیرش بار در گمرک فرودگاه امام خمینی از ساعت 8 صبح تا 1:30 روزهای شنبه الی چهارشنبه صورت می گیرد. شخص ارسال کننده می باست به همراه بار و مدارک شناسایی (پاسپورت و بلیط و یا کارت بازرگانی برای آنانکه بار تجاری دارند ) به پذیرش پایانه هوشمند بار ایران ایر (ترمینال بار فرودگاه) مراجعه نماید.


بسته بندی بار فریت هوایی

چگونه بار خود را برای ارسال هوایی به خارج از کشور بسته بندی استاندارد کنیم ؟

برای بارهای مختلف شما میتوانید از بسته بندی های مختلف و متفاوتی استفاده کنید. بسته های متفاتی همچون کارتن ، گونی ، جعبه های پلاستیکی و یونولیتی ، جعبه های چوبی و فلزی ، و همچنین پالت های بزرگ و کوچک بار که بر روی آنها میتوان بارهای مختلف و مخصوصا آسیب پذیر و شکستنی خود را بخوبی مهار کرد تا از آسیب دیدن در امان باشند.هریک از این بسته بندی ها مخصوص کالاهایی خاص است .

بسته بندی بار هوایی در منزل

همکاران ما در زمان مشاوره ی رایگان و باز دید از لوازم شما ، شما را در زمینه ی بسته بندی عالی و حرفه ای بارهایتان راهنمایی کرده و در صورت تمایل ، کادر مجربی را برای بسته بندی استاندارد لوازم منزل شما از کوچکترین بارها تا بزرگترین شان برایتان فرستاده و لوازم شما با بالاترین کیفیت برای حمل هوایی بار به خارج از کشور توسط هواپیما بسته بندی میشوند.


بسته بندی بار هوایی در فرودگاه امام خمینی (ره)

چنانچه شما تمایل داشته باشید و یا نیاز باشد خود در محل ترمینال بار فرودگاه امام خمینی حضور بهم رسانید ، عملیات بسته بندی و پالت کردن بار شما در ترمینال کارگوی فرودگاه بسته بندی میشود . بسته بندی کارتن ، جعبه های چوبی و فلزی در خود فرودگاه هم انجام میشود.


بسته بندی مناسب بار چگونه باید باشد؟

بسته بندی بار می باست به گونه ای باشد که حتی المقدور از تکان خوردن و حرکت بار در داخل آن جلوگیری گردد. برای لوازم شکستنی نظیر ظروف آشپزخانه و قاب عکس بهتر است توسط چندین لایه نایلن حباب دار, محافظت گردد. همچنین فضای باقی مانده داخل کارتن بهتر با یونولیت پوشش داده شود.
در مورد کالاهای حجیم نظیر مبلمان, چوب اسکی و غیره محافظت با چندید لایه فوم و نایلون حباب دار به منظور جلوگیری از اسیب رسیدن به محموله ارسالی میبایست بهتر صورت پذیرد. برای حمل آینه و قاب عکس می باست صندوق چوبی مخصوص آینه ساخته شود و در صورت ارسال برای آمریکا، کانادا و یا استرالیا نیاز به سم پاشی صندوق چوبی ساخته شده می باشد.

بسته بندی کالاهای خطرناک نیز تابع شرایط خاص و قوانین بین المللی می باشد. برای راهنمایی بیشتر و به منظور خدمات تخصصی بسته بندی به بخش خدمات بسته بندی مراجعه گردد.

1چه کالاهایی در بار فریت مسافران ممنوع است؟
ارسال برخی از وسایل به دلیل اینكه برای ایمنی هواپیما خطر ایجاد می كند ممنوع می باشد ، از قبیل: عطر ، ادكلن ، اسپری ، شامپو ، نرم كننده ها ، مواد آرایشی ، الكل ، شربت ، آبلیمو ، سركه ، ترشیجات .
خروج اشیاء عتیقه ، آثار هنری اصیل ، كتابهای خطی و چاپ سنگی ، قطعات خوشنویسی شده، اوراق مینیاتور و مصنوعات طلا و نقره، سنگهای قیمتی، ارز، ریال ایران، تابلوهای نقاشی اصل، قالی و قالیچه دستبافت عتیقه و هر نوع اشیای تاریخی و میراث فرهنگی ممنوع است.
خروج اسلحه و مهمات و تجهیزات نظامی از كشور ممنوع است .
خروج هر نوع فیلم ، نوار ، سی دی و تابلوهای نقاشی فقط با مجوز وزارت ارشاد ارسال می گردد .
2آیا برای فریت کردن بار الزاما نیاز به حضور شخص مسافر می باشد؟
برای ارسال بار به صورت فریت حضور مسافر و در صورت عدم امکان حضور وی حضور یکی از اقوام درجه 1 مسافر به همراه مدارک شناسایی و تصویری از بلیط و پاسپورت شخص مسافر الزامی می باشد.
3بسته بندی مناسب بار چگونه باید باشد؟
بسته بندی بار می باست به گونه ای باشد که حتی المقدور از تکان خوردن و حرکت بار در داخل آن جلوگیری گردد.
برای لوازم شکستنی نظیر ظروف آشپزخانه و قاب عکس بهتر است توسط چندین لایه نایلن حباب دار, محافظت گردد. همچنین فضای باقی مانده داخل کارتن بهتر با یونولیت پوشش داده شود.
در مورد کالاهای حجیم نظیر مبلمان, چوب اسکی و غیره محافظت با چندید لایه فوم و نایلون حباب دار به منظور جلوگیری از اسیب رسیدن به محموله ارسالی میبایست بهتر صورت پذیرد.
برای حمل آینه و قاب عکس می باست صندوق چوبی مخصوص آینه ساخته شود و در صورت ارسال برای آمریکا، کانادا و یا استرالیا نیاز به سم پاشی صندوق چوبی ساخته شده می باشد.
بسته بندی کالاهای خطرناک نیز تابع شرایط خاص و قوانین بین المللی می باشد. برای راهنمایی بیشتر و به منظور خدمات تخصصی بسته بندی به بخش خدمات بسته بندی مراجعه گردد.
4چه زمانی می توان برای ارسال بار اقدام نمود؟
پذیرش بار در گمرک فرودگاه امام خمینی از ساعت 8 صبح تا 1:30 روزهای شنبه الی چهارشنبه صورت می گیرد.
شخص ارسال کننده می باست به همراه بار و مدارک شناسایی به سامانه هوشمند پذیرش بار مراجعه نماید. در صورت نیاز به حمل کالا به بخش درخواست حمل مراجعه شود.
5نرخ بار چگونه محاسبه می شود؟
نرخ بار بستگی به میزان وزن بار و حجم بار و ایرلاین حمل کننده دارد و به صورت معمول در وزن های 45 ، 100، 250، 500 و 1000 کیلو گرم شامل مقداری تخفیف می شود. به عنوان نمونه نرخ هر کیلو گرم بار برای ارسال به توکیو توسط هواپیمایی امارات به صورت زیر می باشد.
33
همچنین به منظور استفاده از نرخ بهینه بار برای مسافر، از نقطه شکست استفاده می شود که در نزدیکی های نقاط تخفیف می باشد. به عنوان مثال نقطه شکست قیمت در نرخ 100 کیلو، 84 کیلو می باشد. به این معنا که برای بار های 84 کیلو و به بالا نرخ 100 کیلو گرم و وزن 100 کیلو گرم محاسبه می باشد. به معنای دیگر اگر مسافری 90 کیلو گرم بار فریت داشته باشد بهتر است به جای پرداخت (90X3.5=315$) از نرخ 100 کیلو گرم یعنی(100x2.95=295 $) استفاده شود.
برای مطلع شدن به بخش در خواست نرخ مراجعه نموده و یا با شماره تماس دفترفرودگاه در قسمت تماس با ما تماس حاصل فرمایید.
6علاوه بر هزینه های نرخ بار چه هزینه های در بارنامه اضافه می شود؟
علاوه بر هزینه ای که برای هر کیلوگرم بار محاسبه می شود سایر هزینه ها ی بارنامه به شرح زیر می باشد
- مبلغ بارنامه که برای هر ایرلاین متفاوت است
- مبلغ مالیات ارزش افزوده
- هزینه حمل با تراک (در صورتی که قسمتی از فرایند حمل به صورت زمینی و توسط کامیون صورت پذیرد)
- محموله های خاص نظیر کالاهای خطرناک ؛ حیوانات زنده و جنازه نیز هزینه های مربوط به خود را دارا می باشند.
7وزن حجمی چیست؟
وزن حجمی یا ابعادی، وزنی است که خطوط هوایی با توجه با ابعاد و حجم بسته برای مرسولات هوایی تعیین میکنند. چرا که عامل محدودیت در هواپیما علاوه بر وزن، حجم کالا هم می باشد و برای کالاهایی که چگالی کمی دارند و حجم بیشتری نسبت به وزنشان دارند وزن حجمی ملاک قرار میگیرد. به طور نرمال وزن یک متر مکعب فضای هواپیما 166.66 کیلو گرم محاسبه می شود.

روش محاسبه وزن حجمی:
6000/(طول*عرض*ارتفاع)= وزن حجمی
تمامی ابعاد باید به سانتیمتر محاسبه شوند.**
8چگونه می توان بار را در کشور مقصد تحویل گرفت؟
پس از مطمئن شدن از رسیدن بار به مقصد، شخصی که نام آن در قسمت گیرنده بارنامه درج شده است می تواند نسبت به دریافت بار ارسالی به گمرک فرودگاه مربوطه در کشور مقصد اقدام نماید. لازم به ذکر است که محموله ارسالی از طریق فرودگاه مبدا به فرودگاه مقصد ارسال می گردد. انبار داری در فرودگاه مقصد تا 48 ساعت به صورت رایگان انجام می شود و بعد از آن مشمول هزینه های انبار داری می گردد.
9اگر نام و اطلاعات مربوط به تحویل گیرنده کالا در بارنامه اشتباه درج شده باشد چه باید کرد؟
اطلاعات صحیح می بایست در اسرع وقت می باست به آژانس حمل کننده اطلاع داده شود تا اصلاحات لازم صورت پذیرد و از تاخیر بیش از اندازه در تحویل بار جلوگیری گردد.
10اگر در هنگام دریافت بار متوجه آسیب رسیدن به محموله ارسالی شد چه باید کرد؟
توصیه می گردد پس از دریافت بار در فرودگاه مقصد و پیش از خارج شدن از فرودگاه، محموله ارسالی توسط تحویل گیرنده کنترل گردد و در صورت آسیب رسیدن به آن جهت دریافت خسارت به دفتر ایرلاین مربوطه مراجعه گردد.
11چگونه می توان در هزینه های حمل بار صرفه جویی نمود؟
با توجه به تعریف وزن حجمی یا وزن قابل پرداخت در حمل هوایی، حتی المقدور باید از ارسال کالاهایی که چگالی کمی دارند(وزن حجمی آنها کمتر از167کیلو بر مترمکعب میباشد )در تعداد بالا پرهیز کرد.
بسته بندی کالا هارا به گونه ای انجام شود که با حداقل تعداد کارتن بتوان حداکثر وزن بار را در آن جای داد تا از اضافه شدن وزن حجمی به بار جلوگیری گردد.
تا جایی که می شود وزن بار را به نقاط تخفیف قیمت مانند 45 کیلو، 100 کیلو و ... نزدیک نمود.
Share This